
Co najczęściej powstrzymuje przed skorzystaniem z hipnoterapii – błędne przekonania na jej temat. Bezpieczna hipnoza jest faktem. Poznaj najbardziej powszechne mity i skonfrontuj je z faktami.
Mit 1 – Osoba w hipnozie traci nad sobą kontrolę
W hipnozie nie odbieramy osobie władzy nad jej zachowaniem. Nie możemy nakazać zrobienia czegoś, co jest niezgodne z jej przekonaniami czy zmusić do wyjawienia sekretów. Hipnoza bowiem nie jest magią, a ominięciem funkcji krytycznej świadomego umysłu. Daje nam możliwość wprowadzania pożądanych sugestii bezpośrednio do umysłu podświadomego. Umysł ten z kolei odpowiada m.in. za nasze przekonania, nawyki czy pamięć permanentną, w której zachowane są wszystkie wspomnienia. Wchodząc w stan hipnozy zostajemy nadal sobą, posiadając jeszcze większą kontrolę i dostęp większej ilości zasobów.
Dlatego też rezultat hipnoterapii najbardziej zależy od nas samych. Hipnoterapeuta nie może zmusić klienta, aby ten podążał za sugestiami, przyjmował je i realizował. To osoba wprowadzona w stan hipnozy musi chcieć dokonać tej zmiany.
Mit 2 – W hipnozie można utknąć
Hipnoza jest stanem umysłu, w którym to my sami decydujemy czy chcemy być czy nie. Wystarczy jedna myśl, aby wyjść ze stanu hipnozy i tak też się stanie. Gdy ktoś stwierdza, że nie da się go zahipnotyzować – jest to prawda – nie możemy kogoś zmusić żeby wszedł w stan hipnozy. O wiele łatwiej jest wyjść ze stanu hipnozy niż do niego wejść. Bowiem błędne przekonania czy strach mogą nam blokować możliwość wejścia w hipnozę, a pojedyncza myśl wystarczy żeby z niego wyjść.
Hipnoterapeuta jest potrzebny, aby nas prowadzić. Jednak to od nas zależy czy wejdziemy w stan hipnozy i kiedy wyjdziemy. Na początku hipnoterapii ustalany jest kontrakt, w którym zobowiązujemy się do realizowania sugestii i podążania za poleceniami, w celu osiągnięcia pożądanych rezultatów. Jednak kontrola zawsze pozostaje po stronie właśnie osoby hipnotyzowanej.
Mit 3 – Hipnoza jako kontrola umysłu
Hipnoza w filmach czy serialach przedstawiana jest często jako narzędzie do kontroli umysłu. Powoduje to jedynie strach i buduje dookoła niej jeszcze więcej mitów. Nie jesteśmy w stanie zmusić osoby do czynów, których poza hipnozą by się nie dopuściła. Jeśli nie będzie chciała czegoś zrobić bądź powiedzieć to po prostu tego nie zrobi. Wydaje się to banalnie proste i takie właśnie jest. Będąc w hipnozie nikt nie „odcina” nam dostępu do naszego umysłu. Pozostajemy sobą, ale wiemy i pamiętamy jeszcze więcej niż na co dzień.
Umysł świadomy jest tym umysłem, w którym spędzamy najwięcej czasu, ale to nie w nim zawarte są nasze przekonania czy wspomnienia. Działa jedynie w obrębie programów umysłu podświadomego. A jedynie hipnoza daje nam możliwość pracy w umyśle podświadomym i wprowadzania w nim zmian.
Hipnoza jest bezpieczna, a przeprowadzona profesjonalnie hipnoterapia potrafi wprowadzić trwałe pozytywne zmiany w naszym życiu. Pamiętajmy, że to od nas zależy czy zechcemy poddać się hipnozie i podążać za sugestiami. Hipnoza daje nam możliwość wprowadzenia realnych zmian i kreowania lepszej rzeczywistość.
Dodaj komentarz